Primary Color

Secoundary Color

Layout Mode

Body Background style

Select Background Color

Select Background Image


Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu’nun bataklık halindeki arazileri kurutularak tarıma elverişli hale getirdi. Arazilere, biyolojik çeşitliliği korumak ve geliştirmek amacıyla lavanta, gül ve biberiye bahçesi kurdu.

Havsa Belediyesi ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nün destekleriyle, üniversiteye ait bataklık halindeki araziler kurutularak tarıma elverişli hale getirildi.

Proje kapsamında önümüzdeki yıllarda çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, ekim-dikiminin yaygınlaştırılması ve bu alanlarda bölümler açılması ile ilçe ve kent ekonomisine katkı sunar hale gelmeyi amaçladıklarını belirten Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, hayata geçirecekleri farklı projelerle hem okulu güzelleştirmek hem de kalkındırmak istediklerini söyledi.

Üniversiteye ait alanlara yüzlerce ladin, çam, çınar, servi ve akçaağaç fidanı diktiklerini hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Tan, bir kalkınma unsuru olarak ele alınacak Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama Bahçesi’nin, turizm konusunda öncü olarak kent ve bölge ekonomisinin desteklenmesinde önemli rol oynayabileceğini belirtti.

Lavanta bahçelerinin Edirne’de özellikle turizme önemli katkı sağladığını da ifade eden Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, tıbbi bitki ve aromatik bitki türlerinin yetiştiriciliğinin yaygınlaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Tan, en büyük amaçlarından birisinin de atıl durumda bulunan Havsa Meslek Yüksekokulu’na ait alanların yeşillendirilmesi ve canlandırılması olduğunu söyledi.